godlo.jpg

Nowy sztandar naszej szkoły

Nowy sztandar Szkoły Podstawowej Nr 2 Skierniewicach

Nowy sztandar szkoły. Wykonania nowego sztandaru podjęło się Zgromadzenie Sióstr Westiarek  Jezusa. Prace nad sztandarem trwały siedem miesięcy. Nowy sztandar naszej szkoły ma kształt kwadratu o boku 100 cm  i obszyty jest złotymi frędzlami. Drzewiec o wysokości 2m  zakończony jest metalową głowicą w formie orła w koronie.

Rewers jest czerwony, a na jego tle widnieje biały orzeł w złotej koronie z głową zwróconą w prawo. Biały orzeł przypomina nam wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najważniejszego lotu oraz gotowość do pokonywania przeszkód.

sztandar 2

Awers sztandaru ma kolor jasnobeżowy. W centralnej części znajduje się wizerunek patrona szkoły Tadeusza Kościuszki otoczony złotym wieńcem laurowym. Srebrna szabla, która zrywa łańcuch w symboliczny sposób ukazuje odzyskanie przez Polskę  niepodległości. Nad wizerunkiem patrona widnieje napis Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach wyhaftowany złotą nicią. Wizerunek Patrona zobowiązuje społeczność szkolną do przejmowania zasad, jakimi kierował się Tadeusz Kościuszko. Po lewej i prawej stronie awersu umieszczone są dwie daty. Rok 1916 upamiętnia założenie szkoły. Rok 2016 informuje o ufundowaniu nowego sztandaru  z okazji jubileuszu 100-lecia szkoły.

sztandar 1

Sztandar  jest najważniejszym symbolem szkoły.  Używany jest podczas najważniejszych uroczystości, państwowych, kościelnych i szkolnych. Sztandar został poświęcony w czasie uroczystości związanych z jubileuszem szkoły.

Lista Darczyńców Sztandaru

Zakład Budowlany PED - BRUK
Właściciel firmy Piotr Dudek

FEROXCUBE POLSKA Sp. z o.o.
Skierniewice

EL-IN Skierniewice
Właściciel firmy Jan Wach

Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział Powiatowy w Skierniewicach

Rada Pedagogiczna i Pracownicy

Rodzice i Uczniowie kl. VI b

Dorota i Artur Błażejewscy

Alicja, Sławomir, Mirosław Pawlak

SIZEI Spółdzielnia Inwalidów
Zakład Elementów Indukcyjnych

Edyta Jachimowska

Anna Szczęsna

Absolwenci 1960-1968
Klasa A

Sztandar

Pierwszy sztandar szkoły

Pierwszy sztandar został przekazany szkole w 1963 r. Na „honorowych gwoździach” widnieją nazwiska ówczesnych obywateli miasta takie jak: kierownik szkoły W. Medyński, prof. S. Pieniążek, prof. E. Chroboczek, T. Zwierzchowski, dr D. Binder oraz wiele  innych nazwisk osób, które  swoim zaangażowaniem i wsparciem przyczyniły się do rozwoju szkoły.

------ Pełna lista darczyńców ------

F69A5454 F69A5455
   Uroczystość wprowadzenia nowego sztandaru nastąpiła w czerwcu 2016 roku na obchodach jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły.