Nasze Prawa - Ważna Sprawa

Uczniowie ze Szkoły  Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki
świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
wspólnie z UNICEF
„NASZE PRAWA – WAŻNA SPRAWA”

Szkoła Podstawowa nr 2 bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
     Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa nr 2, która zaplanowała w ramach obchodów:

• przeprowadzenie zajęć wychowawczo-profilaktycznych według scenariuszy UNICEF,
  • zaprojektowano zadania dla klas, tym:
    •    klasy I – II - wykonanie klasowego plakatu pod hasłem "Prawa  dziecka oczami dziecka”,
    •    klasy III - wykonanie gazetki nt. „Janusz Korczak – jego idee "Korczakowskie prawa dziecka”,
    •    klasy IV - wykonanie ilustrowanej książeczki przedstawiającej prawa dziecka lub historię o perypetiach bohatera związaną z przestrzeganiem któregoś z praw dziecka/indywidualnie lub w grupach,
    •    klasy V - opracowanie „Apelu dziecka do dorosłego człowieka”,
  • biblioteka:
    •    lekcja biblioteczna dla klas I-III – „Magiczna opowieść o człowieku o wielkim sercu czyli o Januszu Korczaku”,
    •    wystawa o Januszu Korczaku, ekspozycja książek o tematyce przyjaźni, tolerancji, dobrego   wychowania,
  • podsumowanie: 20 listopada 2019 r.
    •    dominujący kolor w ubiorze uczniów niebieski,
    •    nagranie audycji radiowej,
    •    „skrzynka serdeczności”,
    •    happening – przejście pod ratusz z transparentem, balonami – spotkanie z władzami miasta.

Koordynatorzy projektu: Agnieszka Czarnota, Małgorzata Morawska